Aktywizacja zawodowa prowadzona w ZAZ łódzkiej Caritas ma na celu wspieranie naszych pracowników w procesie rozwoju zawodowego i osobistego w efekcie, czego zwiększają oni swe szanse zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Zaangażowanie niepełnosprawnych pracowników oraz rzetelność, konsekwencja i determinacja prowadzonej przez kadrę ZAZ aktywizacji zawodowej pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty. Aktywizacja zawodowa jest realizowana poprzez działania w czterech obszarach: spotkania indywidualne, spotkania grupowe, podnoszenie kwalifikacji zawodowych, codzienne zadania wykonywane w zakładzie związane działalnością przedsiębiorczą zakładu.
Każdy niepełnosprawny pracownik zakładu objęty jest indywidualnym poradnictwem zawodowym w oparciu o dotychczasowe doświadczenie zawodowe i pozazawodowe, posiadane kwalifikacje i możliwości. Zadaniem pracownika i doradcy zawodowego podczas spotkań jest:
- określenie predyspozycji zawodowych
- określenie potrzeb szkoleniowych
- organizacji wykonywanej pracy
- samoocena
- rozszerzenie samowiedzy szczególnie w zakresie znajomości własnych zasobów, potrzeb, wartości, możliwości podnoszenia kwalifikacji
- postrzeganie siebie jako pracownika
- motywowanie do pracy i podjęcia działań samorozwojowych
- motywowanie do podjęcia działań związanych z własną przedsiębiorczością w duchu ekonomii społecznej
Efektem prowadzonych rozmów doradczych są opracowane terminarze szkoleń zgodnych z indywidualnymi potrzebami i obraną drogą zawodową każdego pracownika. Pracownicy realizując swe indywidualne ścieżki rozwoju zawodowego uczęszczają do szkoły lub/i biorą udział w szeregu szkoleń zawodowych odpowiadających indywidualnym preferencjom zawodowym. Są to min. szkolenia:
- pracownik biurowy
- obsługa klienta
- obsługa kas fiskalnych
- profesjonalny sprzedawca
- kadry i płace
- stylizacja paznokcia
- podstawy obsługi komputera
- obsługa programu Excel
- obsługa programów graficznych
Codzienne zadania związane z działalnością przedsiębiorczą zakładu przydzielane są zgodnie z predyspozycjami i zdolnościami pracowników oraz poziomem wiedzy zdobytej w trakcie szkoleń zawodowych organizowanych przez nas jak i zewnętrzne firmy szkoleniowe. Zdolności i predyspozycje diagnozowane przez kadrę zakładu aktywności zawodowej w trakcie codziennej obserwacji pracowników. Ponadto każdego dnia pomagamy naszym niepełnosprawnym pracownikom w kształtowaniu i zachowywaniu odpowiednich postaw pracowniczych w miejscu pracy. W tym zakresie zwracamy szczególną uwagę pracowników na konieczność:
- punktualnego przystępowania do pracy
- zachowania odpowiedniego czasu przerwy
- dbania o czystość stanowiska pracy
- terminowego wykonywania zadań
- utrzymania wysokiej jakości wykonanej pracy
- zgłaszania zaistniałych problemów ze sprzętem i materiałami do pracy
- utrzymywania dobrej atmosfery i współpracy w grupie
- samodzielności w wykonywaniu pracy
- wykazywania inicjatywy własnej
- niesienia pomocy współpracownikom, którzy gorzej radzą sobie z zadaniami
Aktywizacja zawodowa prowadzona w naszym ZAZ jest efektywna dzięki nowatorskiemu programowi, rzetelnej pracy kadry, ale przede wszystkim dużemu zaangażowaniu osób niepełnosprawnych w swój rozwój, a tym samym w rozwój działalności przedsiębiorczej zakładu aktywności zawodowej łódzkiej Caritas.